Od 22 do 28 stycznia 2024 roku obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, dedykowany zwiększeniu świadomości kobiet na temat konieczności regularnych badań ginekologicznych i cytologicznych.

Rak szyjki macicy zajmuje szóste miejsce w częstości występowania nowotworów u kobiet w Polsce, odpowiadając za ponad 10% przypadków nowotworów w tej grupie. Rocznie diagnozuje się go u około 3000 kobiet, a nieleczony może prowadzić do zgonu – rocznie około 1700 kobiet umiera z tego powodu.

Należy podkreślić, że rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Dlatego każda kobieta po 25 roku życia powinna regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom cytologicznym. Badania te pozwalają na wykrywanie zmian przedrakowych i raka we wczesnym, leczalnym stadium choroby.

Czym jest cytologia? Cytologia to badanie polegające na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Wymazy cytologiczne są bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Badanie to wykonuje lekarz ginekolog lub położna, korzystając z jednorazowego sprzętu.

Program profilaktyki raka szyjki macicy Bezpłatny program profilaktyki raka szyjki macicy jest skierowany do zdrowych kobiet w wieku 25–64 lat, które nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jego celem jest uświadamianie kobietom ważności badań profilaktycznych i zachęcanie ich do regularnych cytologii.

Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, a głównym czynnikiem ryzyka jest zakażenie wirusem HPV. Skuteczną ochronę przed nim zapewniają szczepienia przeciwko HPV, dedykowane dziewczętom, młodym kobietom, chłopcom i młodym mężczyznom przed rozpoczęciem życia seksualnego.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obejmuje bezpłatne badania cytologiczne wykonywane co trzy lata, dostępne dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Badania można wykonać w poradniach ginekologiczno-położniczych z umową z NFZ oraz w wybranych poradniach POZ uczestniczących w programie.

Jednostki zajmujące się realizacją programu można znaleźć na stronie https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne.

Zachęcamy kobiety do regularnych badań, ponieważ profilaktyka to klucz do wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia raka szyjki macicy.

Podobne wpisy